Błędnie wypełniona faktura – co z tym zrobić?

Jeżeli chociaż trochę wiecie o biznesie, to zdajecie sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję w nim pełnią faktury. Można je potraktować jako pewne potwierdzenia dokonania transakcji kupna i sprzedaży, a ich odpowiednie zaksięgowanie jest absolutnie obowiązkowe. Co jednak zrobić, jeżeli faktura została wystawiona… błędnie? Pozwólcie, że wam pomożemy!

Anulowanie faktury

Rozpatrzymy tutaj dwa przypadki. Pierwszą z możliwości jest to, że wystawiliśmy fakturę, jednak Klient jeszcze nie jej nie otrzymał. W takim przypadku najodpowiedniejszym krokiem będzie anulowanie tego dokumentu. Aby jednak było to dokonane w prawidłowy sposób, musimy spełnić pewne warunki:

  • faktura nie może być dostarczona do Klienta,
  • towar lub usługa, która została zafakturowana, nie został dostarczony lub wykonany,
  • wystawiający dokument (w tym przypadku my) zawrzemy odpowiednią adnotację, potwierdzają anulację oraz jej powód.

To jednak nie wszystko! Błędem byłoby myślenie, że anulowana faktura może od razu wylądować w śmietniku. Nieważne jest to, czy została ona wystawiona w sposób poprawny, czy tak jak teraz – została anulowana, musimy ją przechowywać. Będzie ona stanowić dowód naszej dokonania operacji anulacji.

Korekta faktury

Niestety nie zawsze jest tak kolorowo i trzeba także rozpatrzyć sytuację, w której nasz Klient otrzymał już fakturę, a my wiemy, że jest ona wystawiona błędnie. Co wtedy zrobić? Najlepszym wyjściem z takiej kłopotliwej sytuacji jest dokonanie korekty, gdyż nie jesteśmy go w stanie anulować. Aby jednak wykonać wspomnianą wcześniej korektę, wpierw musimy poinformować naszego kontrahenta o wystąpieniu takiej sytuacji. Dopiero wtedy możemy zabrać się do działań. Potrzebne będzie wykonanie faktury korygującej, zawierającej wszystkie niezbędne zmiany niewprowadzone lub wprowadzone błędnie za pierwszym razem. Co ważniejsze, kluczowe jest widoczne i jasne zaznaczenie, że jest to korekta. Bez tego nasze działanie nie będzie wiążące prawnie!

Podsumowanie

Jak widzicie, wystawienie błędnie wypełnionej faktury może być kłopotliwe, lecz wcale nie jest końcem świata. Wystarczy tylko zastanowić się, w jakiej sytuacji się znajdujemy i przede wszystkim – wiedzieć jakie kroki należy podjąć. Mamy jednak nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli podejmować takich działań, a wszystkie wasze faktury będą poprawne!

 

Artykuł powstał we współpracy z https://www.taxomatic.pl